منطقه گردشکری روستای اورتکند ( اصطلاح اشتباه  ارتکند و ارتکن یا اورتوکند ) یکی از روستاهای شهرستا کلات نادر از توابع خراسان رضوی است که به فاصله 120 کیلومتری از شهر مقدس مشهد قرار گرفته

 

این روستا به علت پوشش گیاهی مناسب ، آب و هوای کوهستانی منطقه ، جنگلهای ارسی که در امتداد دامنه های رشته کوه هزار مسجد قرار دارد ، جشمه های زیاد ، رودخانه دائمی که از داخل روستا عبور میکندو از همه مهمتر آبشار بسیار چشم نوار مقصد بسیاری از گردشگران و طبیعت دوستان است و هرساله میزبان خیل عظیمی از گردشگران است.

 

  بافت کالبدی روستا به علت  شرایط محیطی (ناشی از رشته کوههای هزار مسجد  و همچنین برخورداری از نور خورشید )  و فرهنگ مردم(مردم قدیم این روستا جز عشایر بوده اند و یکجا نشین نبوده اند و به لحاظ امنیت نزدیک به هم ساخته شده اند) حالت پلکانی  و متمرکز دارد

 

آبشار معروف روستای اورتکند کلات نادری

این آبشار در فاصله ی 5 کیلومتر روستا واقع است و سرچشمه ی رودخانه ایست که پس از طی روستاهای اورتکند ، سررود ، قلعه نو و قره تیکان وارد مرز ترکمنستان می شود . جالب است بدانید این رودخانه از رودخانه های دائم شهرستان کلات است که دبی آب آن 900 لیتر در دقیقه است.

این رودخانه چندین کارگاه پرورش ماهی و باغات گردو، سیب،گیلاس و ……… را تغذیه می کند و به برکت آن این منطقه زیستگاه بسیاری حیوانات کمیاب، همچون پلنگ ، گراز، کل و بز،کبک و تیهو، گرگ و حتی کفتار می باشد.

در مسیر اورتکند به سمت آبشار، در امتداد رودخانه ای پرآب ، مزارع و کوههای سر به فلک کشیده و سرسبز خودنمایی میکند. همچنان که از قسمت غرب به شرق در حال نزدیک شدن به آبشار هستیم کوههای که در قسمت جنوب قرار دارد از امتداد رشته کوه هزار مسجد با درختان ارس پوشیده شده اند و سرزنده تر و شاداب ترند و در قسمت شمال به علت تابش مستقیم خورشید پوشش گیاهی ضعیف تر دارد.

در این مسیر خانه باغهایی زیبا و چسبیده به رودخانه قرار دارد که میزبان گردشگران و دوستداران طبیعت است.

پس از طی 5 کیلومتر از روستا با اردوگاه اردوگاه حضرت مهدی (عج) مواجه می شویم که برای ادامه مسیر تا آبشار باید مسیری را از بین جنگل و دره های مرتفع و چشمه ها پیاده روی کنیم تا به منطقه ای باز به نام خانه زو (خنک زو) برسیم.

این ییلاق قبل از آنکه پای طبیعت گردان به آنجا باز شود محل سیاه چادرهای عشایر روستای اورتکند بوده است ولی اکنون چادر ها  جای خود را به خانه هایی کاه گلی داده اند.

در این مکان مردم روستا محصولات محلی خود را در معرض دید گردشگران ومسافران قرار داده اند. این ییلاق مکان بکری است که بالاخص فصل بهار آن نظیر ندارد.

پس از گذر از این ییلاق به غار آبی می رسیم با قندیل های بسیار زیبا مزین شده و چشمه ای گوارا و آبشاری زیبا دارد.

پس از بالا رفتن از صخره ای صعب العبور به آبشار فوق العاده چشم نوازی میرسیم که در بین مردم به حوض طلا معروف است.

اقامتگاههای روستای ارتکند

اگه قصد سفر به روستای زیبا و گردشگری اورتکند را دارید قطعا محلی که برای استراحت و اسکان در نظر میگیرید به کیفیت سفر شما خواهد افزود 

در این روستا چندین اقامتگاه جه اسکان مسافران و گردشگران در نظر گرفته شده که بسته به سلیقه شما می توانید در خانه های سنتی و روستایی، سوئیت های مجهز و بزرگ ، خانه باغ ها و ….. اسکان بگیرید. 

بوم آباد این افتخار را دارد تا میزبان شما در روستای اورتکند باشد .

این اقامتگاهها را میتوان از طریق زیر رزرو کنید و آسایش سفر خودتون رو تضمین کنید. علاوه بر این میتونید انواع غذاهای خونگی  رو هم سفارش بدید تا با خیال راحت تری به سفر و سیاحت در آبشار برسید

ادامه ی مسیر

پس از گذر از آبشار اول در میان دره هایی به بلندای 20 تا سی متر در نزدیکی لانه کبوتران بر روی دیواره دره به آبشار دوم میرسیم که از دهانه ای نسبتا بزرگ آب با شدت زیادی به زمین می کوبد به طوری که در فصل بهار آب بالادست آبشار شنها را با خود به پایین دره حمل میکند و برای گردشگران خطرآفرین است

اما از بکرترین مناطق آبشار اورتکند بالای آبشار است که از چندین چشمه تشکیل شده است. این چشمه ها پس از اینکه با هم یکی میشوند به پایین کوه می ریزند.

در سرچشمه های آبشار رمه هایی از عشایر منطقه به چشم میخورند که روزگار میگذرانند.

طبیعت بالای آبشار کم از قسمت های در دسترس ندارد ولی به علت سختی مسیر فقط باطناب و تجهیزات کوهنوردی میسر است و فقط باید توسط افراد حرفه ای از داخل دربند های آبشار دوم به این مسیر دسترسی داشته باشید

محصولات و سوغات ارتکند

از مهمترین محصولات کشاورزی روستای اورتکند  برنج(بصورت محدود بخاطر بی آبی های جند سال اخیر ) ، سیب،عسل مرغوب ، گیلاس و سر آمد همه آنها گردوی این منطقه است که زبانزد خاص و عام است.

برنج دم سیاه  به خاطر شرایط آب وهوایی خاص منطقه ، نوع خاک و نحوه ی کشت(از کو های شیمیایی استفاده نمی شود وکاملا ارگانیک است) خوشبو و معطر است.

گردوی اورتکند که به جرات میتوان گفت با کیفیت ترین گردوی کلات نیزهست به خاطر طعم و چربی آن شهرت دارد و اکثر مزارع و باغات این روستا را  در بر گرفته. 

و اما به این علت که شغل اکثریت اهالی این منطقه و حتی شهرستان کشاورزی و دامداریست محصولات بومی و محلی را نیز در اختیار مسافران و گردشگران قرار می دهند.

از جمله این محصولات می توان به ماست چکیده محلی ، دوغ محلی تلمی ، کره گاوی و گوسفندی ، روغن زرد و پنیر به آن اشاره کرد .

مجموعه بوم آباد این امکان را فراهم کارده تا کلیه محصولات کشاورزی ، بومی محلی ، محصولات کشاورزی را بدون واسطه و مستقیم در اختیار گردشگران و مشتریان عزیز قرار دهد و

شما میتوانید این محصولات را بصورت حضوری در روستای اورتکند تلفنی و همچنین اینترنتی از طریق همین سایت سفارش دهید و در سفارشات بالای 2 میلیون تومان در مشهد . کلات بصورت رایگان درب منزل دریافت کنید